• 4 milióny predaných pneumatík 4 milióny predaných pneumatík
  • Dodanie do pneuservisu v rámci celej SR Dodanie do pneuservisu v rámci celej SR
  • Špecialista na pneumatiky od roku 1991 Špecialista na pneumatiky od roku 1991
  • Expedícia v deň objednávky (do 14:00) Expedícia v deň objednávky (do 14:00)
  • Vyhľadávanie podľa ŠPZ Vyhľadávanie podľa ŠPZ

V ktorých európskych krajinách sú povinné zimné pneumatiky?

Pri jazde cez hranice alebo pri plánovaní zimnej cesty po Európe nie je vždy jasné, akú výbavu pneumatík by ste mali mať. Tu je prehľad toho či je alebo nie je potrebné vybaviť vaše vozidlo zimnými pneumatikami pri ceste do jednotlivých krajín v Európe.

Krajiny, v ktorých je používanie zimných pneumatík povinné

Švédsko

Vo Švédsku je pre obdobie od 1. decembra do 31. marca povinnosťou, aby mali vodiči svoje vozidlo vybavené zimnými pneumatikami. Hĺbka dezénu však musí byť minimálne 3 mm.
Pneumatiky s hrotmi sa môžu používať v období od 1. októbra do 15. apríla ak si to nepriaznivé zimné podmienky vyžadujú. Každý príves pripojený k vozidlu musí dodržiavať pravidlá týkajúce sa zimných pneumatík.
Tieto pravidlá sa vzťahujú aj na zahraničné vozidlá jazdiace cez Švédsko.

Estónsko

Estónske zákony vyžadujú, aby všetci v krajine používali zimné alebo aspoň celoročné pneumatiky od 1. decembra do 1. marca alebo pneumatiky s hrotmi od 15. októbra do 31. marca. Celoročné pneumatiky sa môžu používať kedykoľvek počas roka.

Lotyšsko

Každú zimu v období od 1. decembra do 1. marca musia mať všetky automobily zimné, alebo celoročné pneumatiky. Vozidlá do 3,5 tony musia mať 4 rovnaké pneumatiky a vozidlá nad 3,5 tony musia mať rovnaké aspoň predné pneumatiky. Hĺbka dezénu nesmie byť menšia ako 4 milimetre. Pneumatiky s hrotmi nie sú povolené počas mesiacov jún, júl, august a september.

Litva

V Litve sú zimné pneumatiky povinné od 10. novembra do 1. apríla. V tomto období však môžete používať zimné ale aj celoročné pneumatiky. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm alebo viac. Od 1. decembra do 1. marca sú zimné pneumatiky povinné pre osobné vozidlá ako aj pre motocykle. Pneumatiky s hrotmi nie sú povolené od 10. apríla do 1. novembra.

Bulharsko

V Bulharsku sú zimné pneumatiky povinné od 15. novembra do 1. marca. Ako náhradu za zimné pneumatiky je možné použiť celoročné pneumatiky. Minimálna hĺbka dezénu týchto pneumatík by mala byť 4 mm. Pneumatiky s hrotmi nie sú prípustnou voľbou, v tejto krajine sú totižto zakázané. Snehové reťaze sú povolené len v prípade, že si ich použitie vyžaduje počasie. Predpisy sa vzťahujú aj na vozidlá so zahraničnou registráciou.

Chorvátsko

V Chorvátsku sú zimné pneumatiky a podobná výbava povinné od 15. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka pre všetky typy motorových vozidiel. Vozidlo s maximálnou hmotnosťou do 3,5 t musí mať v tomto období všetky štyri zimné pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 4mm a snehové reťaze vo výbave auta.

Slovinsko

V Slovinsku sú zimné pneumatiky povinné od 15. novembra do 15. marca. Alternatívne môžete použiť letné pneumatiky so snehovými reťazami na predných dvoch kolesách. Minimálna hĺbka dezénu 3 mm je odporúčaná pre každé vozidlo.

Nasledujúce krajiny vyžadujú zimné pneumatiky, ak si to vyžadujú podmienky

Fínsko

Vo Fínsku sú zimné pneumatiky povinné od prvého novembra do konca marca. Pneumatika musí mať hĺbku dezénu najmenej 3 mm pre vozidlá s hmotnosťou nižšou ako 3,5 tony. Zimné pneumatiky by mali mať hĺbku dezénu najmenej 5 mm, v prípade extrémnych zimných podmienok. Pneumatiky s hrotmi sa môžu používať od novembra do marca, v prípade potreby aj počas iných období. Zákon sa vzťahuje aj na vozidlá, ktoré boli registrované mimo tejto krajiny.

Island

Na Islande nie sú zimné pneumatiky striktne povinné v žiadnom prípade. Vo všeobecnosti platí, že zodpovednosť za to, aby vozidlo malo vhodné pneumatiky, nesie vodič. Pneumatiky musia mať počas zimného obdobia konkrétne od 1. novembra do 14. apríla minimálnu hĺbku dezénu aspoň 3 mm. V niektorých obdobiach roka sú povolené aj pneumatiky s hrotmi. Reťaze sú zakázané v situáciach, keď môžu poškodiť cestu.

Nórsko

Vždy ste zodpovední za to, aby ste sa uistili, že máte správne pneumatiky pre dané počasie a jazdné podmienky. V Nórsku v skutočnosti nie je povinné používať zimné pneumatiky počas zimnej sezóny pre vozidla pod 3 500 kilogramov. Pre ťažké vozidlá, ktoré vážia viac ako 3 500 kg, musia používať zimné pneumatiky. Je to povinné v období od 15. novembra do 31. marca. V Nórsku môžu vodiči používať pneumatiky s hrotmi od 1. novembra (alebo od 15. októbra v severnej časti Nórska) do 1. mája. Vodiči si musia dávať pozor, aby s nimi nejazdili na verejných komunikáciách a iných miestach, kde to nie je povolené.

Luxembursko

Od 1. októbra 2012 sú zimné pneumatiky povinné v zimných nepriaznivých podmienkach.

Nemecko

V Nemecku nie je stanovená teplota alebo časové obdobie, kedy sú vodiči povinný prezúvať na zimné pneumatiky. Vodiči by však mali upraviť svoje pneumatiky na základe zimných podmienok a počasia. Zimné pneumatiky sú povinné v prípade snehu, snehovej kaše, poľadovice a klzkej námrazy. Zimné pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm a musia byť namontované na všetkých štyroch kolesách. Nie sú však povinné pre motocykle. Celoročné pneumatiky sa môžu používať počas zimnej sezóny, ale len ak majú symbol 3PMSF alebo M+S. Ak používate nevhodné pneumatiky, môžete mať problémy s poisťovňou v prípade nehody.

Česká republika

V Českej republike sú zimné pneumatiky povinné podľa poveternostných podmienok. Podľa zákona musia mať všetky vozidlá zimné pneumatiky od 1. novembra do 31. marca, ak sa na cestách nachádza súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námrazy. Hĺbka dezénu musí byť aspoň 4 mm. V prípade vozidiel, ktoré vážia viac ako 3 500 kg, je potrebné, aby bol dezén minimálne 6 mm. Pneumatiky s hrotmi nie sú povolené.

Rakúsko

Od 1. novembra do 15. apríla musia byť vozidlá vybavené zimnými pneumatikami, ak si to zimné podmienky vyžadujú. Tieto pneumatiky by mali byť namontované na všetkých kolesách, keď sú cesty pokryté snehom a ľadom. Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm v prípade radiálnych pneumatík alebo 5 mm v prípade diagonálnych pneumatík. Celoročné pneumatiky sa môžu používať ako zimné pneumatiky, len ak majú označenie 3PMSF alebo označenie "M+S", "M.S","M&S". Letné pneumatiky musia používať reťaze v nepriaznivom počasí. Pneumatiky s hrotmi sa môžu používať len v období od 1. októbra do 31. mája. Musia byť namontované na všetkých štyroch kolesách a aj na prívese.

ms-pneumatiky.jpeg

Slovensko

Podľa zákona všetky vozidlá s hmotnosťou pod 3,5 tony musia byť vybavené zimnými pneumatikami, ak sú cesty pokryté snehom, ľadom alebo námrazou. Zákon o cestnej premávke sa vzťahuje na dni od 15. novembra do 31. marca. Zimné pneumatiky sú zo zákona povinné pre všetky vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony. Okrem zimných pneumatík sa v tomto období môžu používať aj celoročné pneumatiky, ktoré majú označenie M+S alebo 3PMSF.

Rumunsko

V Rumunsku sú zimné pneumatiky povinné, ak je cesta pokrytá snehom, ľadom alebo mokrým snehom. Pneumatiky musia byť namontované na všetkých kolesách a musia mať označenie M+S alebo M&S, aby bolo jasné, že ide o zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky by mali mať dezén hlboký aspoň 1,6 mm na dvoch tretinách svojej šírky. Pneumatiky s hrotmi sú povolené, ale pred ich použitím na verejných cestách pokrytých snehom alebo ľadom musia byť homologizované.

Krajiny, v ktorých sú zimné pneumatiky povinné, len ak je na začiatku cesty vyznačená značka

Španielsko

V Španielsku zvyčajne nepotrebujete zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky alebo snehové reťaze sú povinné len v špecifických situáciách. Napríklad ak to nariaďuje príkaz úradu alebo dopravná značka. Pneumatiky s hrotmi sú v zimnom období povolené. Považujú sa za zimné pneumatiky.

Francúzko

Od 1. novembra 2021 platia vo Francúzsko nové pravidlá pre zimnú výbavu. V oblastiach určenými dopravnými značkami sú zimné pneumatiky alebo ekvivalentné vybavenie povinné od 1. novembra do 31. marca.

zimna-znacka-francuzko.png

Toto sú tri typy povolenej zimnej výbavy:

1. Štyri zimné pneumatiky, ktoré sú certifikované ako typ "3PMSF" alebo "M.S"/"M+S"/"M&S".
2. Štyri celoročné pneumatiky, kroré spĺňajú certifikáciu "3PMSF".
3. Aspoň dve zariadenia na zabránenie prešmykovania, napríklad reťaze na kolesá.

Pre všetky vozidlá, ktoré neťahajú prívesy, je zimná výbava povinná. Medzi tieto vozidlá patria ľahké automobily, úžitkové vozidlá, autobusy, obytné automobily a ťažké vozidlá bez prívesov. Nákladné vozidlá s prívesom musia mať na hnacích kolesách namontované reťaze aj keď používajú zimné pneumatiky. Týka sa to všetkých vozidiel vrátane tých, ktoré sú registrované v zahraničí.

Taliansko

Zimné pneumatiky nie sú zákonom povinné, ak opak neuvádza konkrétna dopravná značka, ktorá nadobúda platnosť od 15. novembra do 15. apríla.

Krajiny, ktoré nevyžadujú zimné pneumatiky

Portugalsko

Počas zimných mesiacov nie sú zimné pneumatiky povinné. Reťaze nie sú povinné, pokiaľ to nevyžaduje špecifická dopravná signalizácia.

Írsko

Zimné pneumatiky v Írsku nie sú povinné. Pneumatiky s hrotmi by sa v Írsku mali používať len na zhutnenom snehu a ľade.

Spojené kráľovstvo

V Spojenom kráľovstve sa zimné pneumatiky počas zimného obdobia odporúčajú, ale nie sú povinné. Snehové reťaze a pneumatiky s hrotmi by sa mali používať len na snehu a ľade.

Belgicko

V Belgicku nie sú povinné zimné pneumatiky. Vodičom sa však v zimných podmienkach odporúčajú zimné pneumatiky. Ich hĺbka profilu by mala byť minimálne 4 mm. Ak nie je poškodený povrch vozovky, môžu sa použiť snehové reťaze. Povrch však musí byť pokrytý snehom alebo ľadom.

Holandsko

V Holandsku nie sú zimné pneumatiky povinné. Používanie pneumatík s hrotmi a snehových reťazí nie je povolené, pretože poškodzujú vozovku.

Dánsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné. Odporúča sa však inštalovať zimné pneumatiky počas zimného obdobia. Najmenšia hĺbka dezénu, ktorá je prípustná a bezpečná, je 3 mm. Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 15. apríla. Ak sú takéto pneumatiky namontované, musia byť nainštalované na všetkých štyroch kolesách.

Poľsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné zo zákona, ale v zime sa veľmi odporúčajú. Snehové reťaze sú povolené na cestách, ktoré sú zľadovatelé alebo pokryté snehom. Niekedy sú povinné v závislosti od miesta, kde jazdíte. Pneumatiky s hrotmi sú prísne zakázané.

Maďarsko

V Maďarsku nie sú zimné pneumatiky povinnné. V niektorých oblastiach s dopravnými značkami môže byť používanie snehových reťazí povinné aspoň na hnacej náprave. Používanie pneumatík s hrotmi na verejných komunikáciách je zakázané.

Grécko

Táto krajina nemá zimné pneumatiky ako povinné.

Cyprus

Táto krajina nemá zimné pneumatiky ako povinné.

Malta

Táto krajina nemá zimné pneumatiky ako povinné.


Pneumatiky podľa ŠPZ

EU SK
SK

Pneumatiky podľa Rozmeru

Obrazok rozmerov na pneu
Pneumatiky
Nicholtrackt s.r.o Veľkoobchod s pneumatikami.
Fiľakovská 24 Lučenec SK 984 01
cislo infolinka horne $$ Predajna Nicholtrackt s.r.o Predajna Nicholtrackt s.r.o
Nicholtrackt s.r.o
Fiľakovská 24 Lučenec SK 984 01
cislo infolinka horne Predajna Nicholtrackt s.r.o
V ktorých európskych krajinách sú povinné zimné pneumatiky? nicholtrackt.sk > V ktorých európskych krajinách sú povinné zimné pneumatiky?