• 4 milióny predaných pneumatík 4 milióny predaných pneumatík
 • Dodanie do pneuservisu v rámci celej SR Dodanie do pneuservisu v rámci celej SR
 • Špecialista na pneumatiky od roku 1991 Špecialista na pneumatiky od roku 1991
 • Expedícia v deň objednávky (do 14:00) Expedícia v deň objednávky (do 14:00)
 • Vyhľadávanie podľa ŠPZ Vyhľadávanie podľa ŠPZ

Pozoruhodná cesta recyklácie pneumatík

V dnešnom svete, kde sa environmentálne vedomie a udržateľné postupy stávajú čoraz dôležitejšími, potreba efektívnych metód recyklácie nebola nikdy väčšia. Jednou z oblastí, ktorá v posledných rokoch zaznamenala pozoruhodný pokrok, je recyklácia pneumatík. Vyradené pneumatiky, ktoré sa kedysi považovali za významný environmentálny problém, sa teraz stali cenným zdrojom, ktorý je možné premeniť na rôzne užitočné produkty prostredníctvom inovatívnych techník recyklácie. Pneumatiky vyrobené z odolnej syntetickej gumy a iných materiálov predstavujú pri nesprávnej likvidácii veľký problém. Nie sú biologicky odbúrateľné a môže trvať stovky rokov, kým sa rozložia, pričom sa do životného prostredia uvoľnia škodlivé chemikálie a znečisťujúce látky. Pneumatiky sa navyše často hromadia na skládkach, čím vytvárajú živnú pôdu pre komáre prenášajúce choroby a prispievajú k nebezpečenstvu požiaru. Nájsť udržateľné riešenie tohto problému s odpadom bolo kľúčové.

skládka_pneumatík.jpg


Recyklácia pneumatík je viacstupňový proces, ktorý zahŕňa rôzne techniky získavania cenných zdrojov z použitých pneumatík. Pozrime sa bližšie na jednotlivé kroky:

 • Zber a triedenie - prvým krokom pri recyklácii pneumatík je zber a triedenie vyradených pneumatík. Zhromaždúujú sa z rôznych zdrojov vrátane predajcov pneumatík, automobilových obchodov a stredísk odpadového hospodárstva. Triedenie je nyvhnutné na oddelenie rôznych typov pneumatík a odstránenie akýchkoľvek nečistôt, ktoré môžu brániť procesu recyklácie.
 • Drvenie a granulácia - po vytriedení sa pneumatiky podrobia drveniu a granulácii. V tejto fáze sa pneumatiky mechanicky rozdrvia na menšie kúsky alebo granule. Výsledný materiál je možné použiť viacerými spôsobmi v závislosti od požadovaného konečného produktu.
 • Separácia ocele a vlákien - po rozdrvení sa používajú silné magnety na odstránenie oceľových drôtov uložených v pneumatikách. Tieto drôty sa recyklujú oddelene a nachádzajú uplatnenie okrem iného aj v stavebníctve. Okrem toho proces nazývaný separácia vlákien odstraňuje z pneumatiky textilné zložky, ktoré možno použiť v rôznych odvetviach, vrátane výroby paliva alebo pri stavbe ciest.
 • Devulkanizácia a pyrolýza - jedným z najvýznamnejších pokrokov v recyklácii pneumatík je vývoj technológií devulkanizácie a pyrolýzy. Devulkanizácia rozkladá molekuly zosieťovanej gumy, čo umožňuje opätovné použitie materiálu pri výrobe nových pneumatík alebo iných produktov na báze gumy. Pyrolýza na druhej strane zahŕňa zahrievanie rozdrvených pneumatík v neprítomnosti kyslíka, aby sa vytvorili cenné vedľajšie produkty, ako sú oleje, sadze a plyn.

Recyklácia pneumatík otvorila svet možností z hľadiska opätovného využitia vyťažených materiálov. Tu sú niektoré z hlavných aplikácií a výhod:

 • Pogumovaný asfalt - mletá guma z recyklovaných pneumatík môže byť zapracovaná do asfaltových zmesí, čím sa zvyšuje odolnosť vozovky, znižuje sa hluk a zlepšuje sa odolnosť voči šmyku. Pogumovaný asfalt si získal celosvetovú popularitu pre svoju schopnosť predĺžiť životnosť vozovky a znížiť náklady na údržbu.
 • Konštrukčné materiály - recyklovanú gumu možno použiť na výrobu rôznych stavebných materiálov, ako je napríklad gumený mulč na ihriská, športoviská a terénne úpravy. Používa sa tiež pri výrobe pogumovaných dlaždíc, strešných materiálov a zvukovoizolačných produktov.
 • Rekuperácia energie - prostredníctvom pyrolýzy možno vyradené pneumatiky premeniť na cenné zdroje energie vrátane olejov a plynov. Tieto vedľajšie produkty možno použiť ako palivo v priemyselných procesoch alebo pri výrobe energie, čím sa znižuje závislosť od fosílnych palív a podporuje udržateľnejší energetický mix.

umelá_tráva.jpgRecyklácia pneumatík výrazne znižuje počet pneumatík, ktoré končia na skládkach alebo sú nelegálne skládkované. Recykláciou a opätovným používaním pneumatík minimalizujeme znečistenie životného prostredia, šetríme prírodné zdroje a znižujeme uhlíkovú stopu spojenú s výrobou nových pneumatík. Priložiť ruku k dielu môže každý z vás. Stačí ak svoje staré ojazdené pneumatiky odovzdáte do najbližšieho pneuservisu alebo predajcovi pneumatík.


BLOG - ČLÁNKY

Zaujímavé a užitočné informácie z oblasti pneumatík

LABELING PNEUMATÍK

Labeling pneumatík


Pod labelingom (v preklade štítkovanie) pneumatík rozumieme ich označovanie za účelom ich jednoduchšej identifikácie. Vykonáva sa priamo u výrobcu pne...

Prejdi na článok
V ktorých európskych krajinách sú povinné zimné pneumatiky?

V ktorých európskych krajinách sú povinné zimné pneumatiky?


Pri jazde cez hranice alebo pri plánovaní zimnej ceste po Európe nie je vždy jasné, akú výbavu pneumatík by ste mali mať. Tu je prehľad...

Prejdi na článok
LETNÉ, ZIMNÉ A CELOROČNÉ PNEUMATIKY

Letné, zimné a celoročné pneumatiky


Vzor dezénu pneumatiky, jej zmes a kompozícia jednotlivých častí určuje, v ktorom období je vhodné ju používať. Podľa toho potom delíme osob...

Prejdi na článok
Pozoruhodná cesta recyklácie pneumatík

Pozoruhodná cesta recyklácie pneumatík


V dnešnom svete, kde sa environmentálne vedomie a udržateľné postupy stávajú čoraz dôležitejšími, potreba efektívnych metód recyklácie nebola...

Prejdi na článok
Špeciálne technológie pneumatík

Špeciálne technológie pneumatík


Pneumatiky, ktoré majú unikátne vlastnosti vedia naplniť aj nadštandardné požiadavky zákazníkov. Boli vyvinuté a skonštruované iným spôsobom...

Prejdi na článok
DOT - DÁTUM VÝROBY A STARNUTIE PNEUMATÍK

Dot - dátum výroby a starnutie pneumatík


Ako každý výrobok, aj pneumatika má svoj dátum výroby, ktorý sa označuje skratkou DOT a je uvedený na bočnici pneumatiky. Tento údaj sa skladá zo štyro...

Prejdi na článok
Nichol
Nicholtrackt s.r.o Veľkoobchod s pneumatikami.
Fiľakovská 24 Lučenec SK 984 01
cislo infolinka horne $$ Predajna Nicholtrackt s.r.o Predajna Nicholtrackt s.r.o
Nicholtrackt s.r.o
Fiľakovská 24 Lučenec SK 984 01
cislo infolinka horne Predajna Nicholtrackt s.r.o
Pozoruhodná cesta recyklácie pneumatík nicholtrackt.sk > Pozoruhodná cesta recyklácie pneumatík