featured image

Michelin znovu potvrdil svoj negatívny postoj ku zvyšovaniu povinnej hĺbky dezénu letných pneumatík. V máji k tomu usporiadal aj predvádzaciu akciu vo svojom modernom výskumnom a vývojovom centre v Ladoux. Pozrime sa bližšie, na čom Michelin svoj pomerne provokatívny názor stavia.

Predovšetkým sa nejedná o žiadnu novinku, kedže Michelin je v tejto otázke dlhodobo konzistentný. Rozdiel je len v tom, že svoj názor povedal výraznejšie a aktívnejšie, čím prešiel do určitej ofenzívy proti názoru väčšiny, že hĺbku dezénu je potrebné zvýšiť. Táto zmena nastala pri vlaňajšom autosalóne v Paríži, kde Michelin prostredníctvom svojich hovorcov prehlásil, že dojazd kvalitných pneumatík na 1,6mm poskytuje motoristom väčšiu bezpečnosť a zároveň je to ekonomické a ekologické. Od tej doby svoj názor opakovane potvrdil. Možno aj pod vplyvom tejto kampane sa ku zvýšeniu povinnej hĺbky 3mm zatiaľ neodhodlala ani nemecká vláda, ktorá sa už touto otázkou zaoberala.

Michelin prišiel s veľmi odvážnym tvrdením, že veľká časť výrobcov zápasí so značnou nevyváženosťou svojich produktov v priebehu životnosti. Buď je to spôsobené medzerami v technologickom know-how, alebo proste pneumatiky od začiatku konštruujú tak, aby vykazovali špičkové hodnoty ako nové, ale málo dbajú na to, aby pneumatiky ostávali konzistentné aj pri nižšej hĺbke dezénu. To nazýva v doslovnom preklade "plánovaným opotrebením". Michelin na spomenutej májovej akcii potvrdil, že plánované opotrebenie je v rámci európy pomerne rozšírené a má ho na svedomí niekoľko faktorov - ale že ho vedome živí niekoľko konkurenčných výrobcov. Michelin ponúkol namiesto plánovaného opotrebenia "plánovanú dlhú životnosť", ktorú viceprezident pre R&D Terry Gettys charakterizoval takto: "Michelin sa rozhodol pre opačnú voľbu v prospech dlhodobej životnosti. Udržateľná výkonnosť našich produktov je kľúčom k našej obchodnej stratégii, pretože spokojnosť zákazníka s našimi produktami je pre nás prvoradá. Náš smer nie je predčasné vyhadzovanie, ale trvanlivosť. Cheme vyzvať pneumatikársky priemysel, aby sa vydal rovnakým smerom".